Подржимо право да живимо боље
30. децембар 2024.
Пројекат „Подржимо право да живимо боље“
Пројекат „Подржимо право да живимо боље“ је вођен принципима Конвенције Уједињених нација о правима особа са инвалидитетом и опредељењем Европске уније да подржава и заговара поштовање људских права, где приступ људским правима има за циљ да изгради инклузивно друштво засновано на правима, које је посвећено различитости, једнакости и равноправном учешћу свих грађана.
Пројекат се реализује са циљем подршке и оснаживања одрживих социјалних услуга, како би се побољшао положај маргинализованих група, унапредио или одржао квалитет живота; смањила угроженост, друштвена искљученост и сиромаштво. Наставком пружања отворених видова социјалне и здравствене заштите и подршке, обезбеђује се превентивна реакција на процес институционализације старијих лица као и лица са менталним потешкоћама, која би се задржала у свом породичном окружењу и заједници.
Општи циљ пројекта, Унапређене и имплементиране услуге социјалне заштите је у складу са глобалним циљем Позива - „Подршка одрживим услугама социјалне заштите у заједници и политикама укључивања на локалном нивоу“ и омогућава проактиван приступ изазовима у овој области и успостављању и унапређењу услуга социјалне заштите. Општи циљ пројекта се ослања на два специфична циља. Први специфични циљ пројекта, Унапређење услуга социјалне заштите на локалном нивоу има основ у Програму реформи политике запошљавања и социјалне политике у процесу приступања Европској унији (2016 - 2017), релевантни су и циљеви 5 и 6 Програма којима се предвиђа унапређење квалитета услуга, јачање контролних и регулаторних механизама, мониторинга и евалуације (Циљ 5), као и повезивање центара за социјални рад са институцијама које обезбеђују услуге из области здравствене заштите, Црвеним крстом, локалним самоуправама. Институционализација партнерстава са релевантим јавним установама представља креирање система социјалне заштите који ће истовремено изаћи у сусрет бројним, и све сложенијим, потребама грађана и грађанки али и капацитетима постојећег система социјалне заштите на локалном нивоу што представља други специфични циљ пројекта, Оснаживање капацитета за превенцију институционализације.
Пројекат је усмерен на унапређење положаја следећих циљних група: одрасла лица са инвалидитетом и старија лица, сиромашни и незапослени, жене, деце са сметњама у говору и развоју, Центар за социјални рад, Општина Медвеђа.
Очекивани резултати пројекта су:
Пројекат се реализује са циљем подршке и оснаживања одрживих социјалних услуга, како би се побољшао положај маргинализованих група, унапредио или одржао квалитет живота; смањила угроженост, друштвена искљученост и сиромаштво. Наставком пружања отворених видова социјалне и здравствене заштите и подршке, обезбеђује се превентивна реакција на процес институционализације старијих лица као и лица са менталним потешкоћама, која би се задржала у свом породичном окружењу и заједници. Дугорочни утицај интервенције биће постигнут следећим резултатима: А. Унапређена документа јавних политика и побољшана превенција институционализације; Б. Ојачани кадровски и технички капацитети у Центру за социјални ради и Општини Медвеђа и Ц. Остварен допринос подизању свести грађанки и грађана за остваривање права.
Укупна акција се састоји од 4 кластера активности: 1. Унапређење услова за развој, обезбеђивање и пружање услуга социјалне заштите на нивоу општине Медвеђа 1.1. Унапређење сарадње између јавних институција на локалном нивоу, подизање свести о важности међусекторске сарадње и промоција пројекта “Подржимо право да живимо боље”; Организација округлог стола; Мапирање потреба за новим и унапређење постојећих услуга; 1.2. Унапређење локалног нормативног оквира и његово усклађивање са важећом законском регулативом; ангажовање експерата, израда стратегије социјалне заштите; ревизија постојеће Одлуке о социјалној заштити, ревизија постојећих правилника; анкентирање шире јавности; 1.3. Пружање услуге „помоћ у кући“; након добијања потребних лиценци Центар за социјални рад ће бити могућности да спроводи услугу “Помоћ у кући”. Очекује се да ће услуга бити пружана у трајању од 4 месеца у оквиру пројекта, након чега би се обезбедили други начини финансирања. 2. Унапређење квалитета услуга социјалне заштите 2.1. Побољшање квалитета и доступности постојећих услуга социјалне заштите на локалном нивоу; лиценцирање Центра за социјални ради за обављење услуге „Помоћ у кући“; ангажовање стручњака за израду потребног елабората за лиценцирање Установе; Лиценцирање Центра за социјални ради за обављење услуге „Лични пратилац детета“; 2.2. Обезбеђивање теренског возила за пружање услуга „Помоћ у кући“ према Закону о јавним набавкама; 2.3. Обука за стручног сарадника у Центру за социјални рад (Лиценцирање за стручног сарадника - Логопед) и обезбеђивање додатне услуге за децу са сметњама у говору и развоју; 2.4. Обука за пружање услуге помоћ у кући (лиценцирање геронто домаћица“); 2.5. Обезбеђивање униформи за геронто домаћице са визуелним идентитетом пројекта; 3. Подизање капацитета Центра за социјални рад у Медвеђи; 3.1. Обезбеђивање опреме за подизање квалитета пружених услуга; 3.2. Обезбеђивање канцеларијског материјала који ће допринети пружању услуга социјалне заштите; 3.3. Унапређење планирања, обезбеђивања, пружања, праћења и евалуације услуга социјалне заштите, преносом знања и искустава и најбоље праксе; Студијско путовање, преношење знања о примерима добре праксе примењене у оквиру циљаног сектора; 3.4. Радови мањег обима на имовини коју користи центар за социјални рад а која ће допринети пружању услуга социјалне заштите; 4. Промотивне и видљиве активности за подизање свести о доступним услугама социјалне заштите, критеријумима и могућностима да грађани и грађанке обезбеде своја права; 4.1.Израда Плана коминикације и видљивости; 4.2.Израда визуелног идентитета пројекта; 4.3. Успостављање веб странице Центра за социјални рад; 4.4. Израда промотивних материјала; 4.5. Организовање завршног догађаја са представљањем резултата пројекта.
Пројекат је вођен принципима Конвенције УН о правима особа са инвалидитетом и опредељењем ЕУ да подржава и заговара поштовање људских права, где приступ људским правима има за циљ да изгради инклузивно друштво засновано на правима, које је посвећено различитости, једнакости и равноправном учешћу свих. Партнери на пројекту подржавају акције за стварање друштва које обезбеђује да сви људи, укључујући младе и дуготрајно незапослене, имају једнаке могућности. Према подацима Пописа из 2022. године, према етничкој припадности, становништво Општине чине припадници 12 нација. Сматрамо де ће пројекат утицати на све друштвене групе или кроз непосредно учешће на пројекту или кроз посредни утицај. Партнери препознају различит утицај родних група; они су снажно посвећени начелу родне равноправности и доприносе јачању жена у свим секторима друштва. Ова посвећеност ће се огледати у пројекту кроз једнаку заступљеност жена у пројектном особљу, активностима, групама заинтересованих страна, једнаку корист од резултата пројекта. Акција ће бити спроведена са најмање 50% женског особља. Пројекат промовише климатски оријентисане општинске услуге за одрживост животне средине.
Планиран трајање пројекта је 12 месеци. Постоје следеће претпоставке које могу утицати на временски оквир разматраног пројекта: политичка ситуација у земљи, интересовање заинтересованих страна за учешће у пројектним активностима, доступност конкретних консултаната са потребном стручношћу.
Пројекат реализује Општина Медвеђа у сарадњи са Центром за социјални рад у Медвеђи.