Дан ослобођења Медвеђе у Великом рату 6. октобар, министар Селаковић одао почаст и положио венац на Споменик српским јунацима

 06. октобар 2023.


Поводом Дана ослобођења Медвеђе 6. октобра, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Никола Селаковић, одао је почаст и положио венац на Споменику српским јунацима из балканских ратова и Првог светског рата.
Крај спомен обележја на Видоковцу слободе положени су венци и цвеће од стране руководства општине Медвеђа, представника Канцеларије координационог тела Владе Републике Србије, као и удружења ветерана, ратних војних инвалида, СУБНОР-а и резервних војних старешина Медвеђе и других.
„Данас смо овде, у Медвеђи, а 6. октобар је Дан ослобођења Медвеђе у Великом, Првом светском рату“, рекао је министар.
„Али наш повод није само одавање поште онима који су у прошлости ратовали за слободу, слободу српског народа, слободу Србије, слободу читаве Јабланице, па и овог дела горње Јабланице. Данас у Медвеђи јесмо, између осталог, да покренемо акцију доделе борачких споменица борцима ратова од 1990. до 1999. године“, казао је министар Селаковић.
Он је у сали Културног центра у вароши Медвеђа поделио 82 Борачке споменице учесницима ратова на простору бивше Југославије, међу којима су били и родитељи двојице погинулих момака и ратни војни инвалиди.
Прву споменици у Србији примили су родитељи опогинулог Предрага Богосављевића из руку Селаковића и председника општине Медвеђа Драгана Кулића. Отац је пољубио споменицу, а мајка погинулог младића није крила сузе, а са њом су заплакали многи од присутних у сали. Другу споменица је, такође постхумно, додељена Бранку Миленовић, погинулом младићу у рату на Косову, а трећи је био ратни војни инвалид Јован Баџока.
Такође je нагласио да је министарство на чијем је челу кренуло у велику акцију поделе Борачких споменица из Медвеђе, из краја који је кроз историју давао много оних који су се борили и падали за слободу Србије и српског народа.
Након церемоније доделе борачких легитимација, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања поручио је да ће сваки носилац легитимације моћи да у различитим продајним ланцима остварује погодности при куповини роба и услуга.
„Управо у том циљу, обезбедили смо да од данас, 6. октобра ове 2023. године, сви носиоци борачке легитимације, односно легитимације лица која припадају другим категоријама из борачке популације, остварују одређене повољности и погодности у различитим продајним ланцима, код одређених компанија које су друштвено одговорне и са којима је наше Министарство закључило уговоре“, истакао је Селаковић. Он је додао да је данас таквих седам компанија и да ће се та мрежа у будућности ширити.
Пре свечаног уручења споменица, министар Селаковић је отворио научни скуп „Југ Србије и српска државност“.
Организатор овог свечаног скупа, јесте историчар, професор доктор Дејан Антић са Филозоског факултета у Нишу, који је недавно именован за државног секретара у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
„Шестог окробра српска Коњичка дивизија добила је задатак да преко Врања и Пољанице избије на Тупалски вис и на Медвеђу и напредују у ослобађању српских земаља. Дунавска дивизија, Коњичка дивизија су извршиле своја наређења. Тако да је 6.октобра Медвеђа била ослобођена. Српске трупе су касно поподне ушле у ову варош. Важно је то да је та прича о ослобођењу Медвеђе, зато што то нису били људи који су поштовали правила рата и Женевску конвенцију. На овим просторима од 1915 до 1918. године вршени су масовни злочини над овим народом, на читавој терирорији југа Србије. То су била страдања библијских размера“, рекао је између осталог Антић и испричао део ратне и трагичне приче јунака Димитрија Беговића, епске личности, за кога је после те приче министра Селаковић предложио да му се подигне споменик у Медвеђи.
Председник општине Медвеђа Драган Кулић оценио је да догађаји попут данашњег Медвеђане чини веома поносним.
„За многе од вас је можда непознаница да је овај простор у једном периоду насељен са људима који су углавном дошли из старе Херцеговине. наш народ врло често погрешно каже – доведени овде на стару српску границу. Не, није то стара српска граница, ово је последња линија одбране и, како данас рече министар, прва линија одбране. Није то ни административна линија. Српске границе су много даље одавде, али ако ми изгубимо последњу линију одбране, нама опстанка нема, нама мештанима Горње Јабланице, нити ће опстати Република Србија ако дозволимо да ова линија падне. Зато се свима вама захваљујем што сте данас дошли овде. Ми ћемо се увек трудити у увек ћете бити ради гости оваквим поводима“, истакао је Кулић.
Поред њега, пленарни излагач био је професор доктор Зоран Аврамовић и последњи предавач на овом скупу био је доктор Будимир Алексић са историјског института у Подгорици.
На обележавању Дана ослобођења Медвеђе у Првом светском рату билу су бројни гости из Републике Српске Косовске Митровице, Лепосавића. Општина Медвеђа била је данас и домаћин председницима општина из Лебана, Бојника, Владичиног Хана, представника града Лесковца, али и генералу у пензији Владимиру Лазаревићу.